3 Nisan 2013 Çarşamba

Joss Ware - Envy Chronicles 1 - Gecenin Ötesi (Yorum)
Temel Bilgiler
Orjinal Adı :Beyond the Night
Seri Bilgisi: Envy Chronicles 
Seri Sırası : 1
Goodreads Puanı :3.62
Yazar Adı :   Joss Ware
Yayın Evi : Arunas Yayıncılık
Gecenin Ötesi (Envy Günlükleri, #1)Yorumum:
İlk başlarda biraz sıkıldım.Hemde ciddi anlamda.
Olaylar yeni, kavramlar, karakterler yeni olunca birazda zorlandım algılamada.
Ama azmettim ve ilerledim :)
Dediğim gibi farklı bir dünya çizmiş yazar.Aslında bilindik bir dünyaya farklı bir bakış açısı
serpiştirip eklemelerde bulunmuş.
Tahmini olarak olaylar 2010 yılında meydana gelmiş.Büyük depremler,yangınlar,seller...Kısacası felaketler.Ani ölümler, bilinmeyen türler.İnsan sayısı azalmış doğal olarak.
Konuya değinirsek;Elliot,Simon,Quentin,Fence ve Wyatt...
Serimizdeki erkek kahramanlarımız(1'i dışında) bir mağarada uyanmışlar.
Gözlerini dünyaya açtıklarında aradan 50 küsürlü yıl geçtiğini farkediyorlar.Ve bu dünya alışılmışın dışında.O lüks binalar,arabalar,ormanlar..hiç bir şey yok.Hiç bir şey.Koskocaman bir hiçlik.Bunun yanı sıra ilginç yetenekleri, ganga adı verilen zombimsi yaratıklar,hiç yaşlanmamış bendenleri, ve neler olduğunu bilmeyen küçük insan toplulukları.Ahh birde "Yabancı"lar var tabi..
Kristal bir toz(taş) sayesinde ölümsüz olmuşlar (bknz.Atlantis)
Böyle bir dünyada ne olduğunu anlamak için kahramanlarımızın yolu Envy'e(Las Vegas) düşer.
Burda yaptıkları araştırmalar sonucu bu olayların perde arkasında doğa ananın değilde bir grup tarikat üyesi insanların olabileceğini keşfederler.Ama artık onlar insan değildir orası ayrı..

İlk kitapta diğer karakterleride görüyor olsak da; Elliot ve Jade'nin hikayesini okuyoruz.Elliot ve grubu Envy'i aramaktadır.Bir gün bir grup gencin gangalar tarafından saldırıya uğradığını görürler ve onlara yardım ederler.Bu esnada Jade'e onlarla eş zamanlı gangalara saldırır.Çüngü bu gruptaki gençleri tanımaktadır.
Gangaları savuşturduktan sonra bizim 5'li çocukceğizleri ve Jade'i alır ve iyileştiriler.Bu esnada doktorumuz elliot yeteneğinde yeni bir şey keşfeder..Cıks..bu kötü bir durumdur yerine göre.
Neyse efenim, Jade sabah bu grubu atlatıp önden gider Envy'e, çünkü kimse bilmemektedir onun ordan ayrıldığını.Çocukları Envy'e getirdiklerinde 5'limiz kahraman ilan edilir.vs..
Ama Elliot ve grubunun öğrenmek istediği asıl şey neler olduğunu onlara anlatacak birini bulmaktır.Bu kişide Lou olmakta.Lou ve kardeşi Teo bir bilgisayar dahileri.Lou diğerleri tarafından biraz deli olarak kabul edilsede anlattıkları mantıklıdır..Dünya yerle bir olmuş ve çok az kişi kurtulmuştur.Bu kitapta Elliot ve grubu Lou'nun oluşturduğu küçük çaplı direniş ekibine katılıyor.
İşin romantik kısmına değinirsek,Jade ile Elliot'un yakınlaşmaları bi alemdi.Jade kimseye ait olmak istemeyen bir kızceğiz,Elliot ise geçmişten kalan bir durum sebebiyle tek eşlilik taraftarı.Bu yüzden kızın sadece kendine ait olduğunu bilmek istiyor.(tam sopalıklar) 
Neyse, çiftimiz bir kaç ganga macerası yaşıyorlar.Bunlardan birinde Jade kaçırılıyor.3 yıl önce kaçtığı Yabancı olan Preston'a geri götürülmek üzere...devamı da kitapta..

İlk kitap olduğu için belki karışık ve uzun anlattım ama nasıl anlatsam bilemedim..
Kitap dediğim gibi başlarda sıkıcı,sinir bozucu ama merak da ettiriyor.Mesela ben gizemli Simon ile utangaç Sage'in hikayesini merak ettim.okuyacağımda.Ben benzeri bir konu okumadığım için alışma zorluğu yaşadım ama alışıncada akıyor kitap..bazı kelimelere sinir olmadım değil...mesela Çekelemek? ne demek olduğunu anlamadım bile :) bi yerde tam birlikte olacak çiftimiz, dışarda fırtına var ve fırtına için kullandığı kelime fahiş*...bunuda geçtim bıu kelimeyi 15-25 defa kullanmıştır bi sayfada..bi bunaldım orda sormayın gitsin..


Neyse sonuç olarak ortalama bir kitaptı..Mutlaka okuyun diyemem..çünkü çok kritik bir kitap..Sevmeme olasılığınızda var..Ama ben sevdim gibi..devam edeceğim seriye :)

Puanlama:

5/3Ne desem bilemedim.Ne kötü nede
iyi.Orta karar bir kitaptı.

Bitiş:05.01.20130 Yorum:

Yorum Gönder

Yorum için teşekkür ederim.En kısa zamanda döneceğim.